Pierwszy z nowych tramwajów produkowanych przez PESA Bydgoszcz dla Tramwajów Śląskich dotarł dziś, we wtorek 10 marca, do Katowic. Pojazd wyruszył z bydgoskiej fabryki w niedzielę i po kilkudziesięciogodzinnym transporcie został dostarczony na teren zajezdni Tramwajów Śląskich w Katowicach.
– Na takie wiadomości czekaliśmy, ale też – mając na uwadze lata doświadczeń ze wspólnych projektów – byliśmy pewni, że wszystkie terminy zostaną dochowane. Widok pierwszego tramwaju z Bydgoszczy w naszej katowickiej zajezdni nie jest więc dla nas zaskoczeniem. Dostarczone przez Pesę wagony będą kolejnym skokiem jakościowym i technologicznym w stosunku do taboru dotychczas eksploatowanego na torach GZM. Czekamy na nie z niecierpliwością. Jesteśmy przekonani, że do końca przyszłego roku na trasy Metropolii wyjadą wszystkie tramwaje zamówione przez Spółkę, zarówno w PESA Bydgoszcz, jak i Modertrans Poznań – powiedział prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A., Bolesław Knapik.
Obecnie wszystkie z 10 zamówionych - w ramach KPO tramwajów - znajdują się na różnych etapach produkcji w zakładach PESA w Bydgoszczy:
- pierwsze trzy sztuki są na etapie uruchomień,
- kolejne trzy są w trakcie zabudowy,
- ostatnie cztery przygotowywane są do wejścia na linię montażową.
Dostarczone pojazdy będą miały długość ok. 25 metrów i będą mogły przewieźć do 167 pasażerów, z czego aż 59 na miejscach siedzących. Stanowi to znaczący udział miejsc siedzących w całkowitej pojemności pojazdu w porównaniu z innymi tramwajami eksploatowanymi w Polsce.
Nowe tramwaje są w pełni niskopodłogowe – dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchu, przyjazne dla środowiska i energooszczędne. Wyposażono je m.in. w klimatyzację, elektroniczne tablice informacyjne oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu. Choć wizualnie nawiązują do wcześniej dostarczanych tramwajów, zostały poddane wielu modyfikacjom, aby dostosować je do obowiązujących norm oraz ułatwić ich utrzymanie w trakcie eksploatacji.
– Dostawa pierwszego pojazdu to ważny moment w realizacji kontraktu dla Tramwajów Śląskich. Nowe tramwaje bazują na sprawdzonej platformie TWIST, ale zostały wzbogacone o szereg rozwiązań technicznych zwiększających komfort podróży i ułatwiających obsługę pojazdu przez przewoźnika. Jesteśmy przekonani, że szybko staną się ważnym elementem transportu publicznego w Metropolii – mówi Marcin Grzyb, Dyrektor Rynku Tramwajowego w PESA Bydgoszcz.
Umowa na dostawę 10 tramwajów została zawarta 4 lutego 2025 roku, a jej wartość wynosi ponad 170 mln zł brutto.
W Katowic pojazd rozpocznie testy oraz badania homologacyjne na infrastrukturze Tramwajów Śląskich. Odbiory końcowe i wdrożenie do ruchu z pasażerami planowane jest na koniec maja. Już w lipcu wszystkie 10 nowych tramwajów ma przewozić pasażerów Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.
Przypomnijmy, że 4 lutego 2025 roku podpisano również umowę na dostawę 30 tramwajów (w tym 10 dwukierunkowych) z możliwością rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 25 tramwajów jednokierunkowych. Pierwsze pięć pojazdów z tej umowy znajduje się już we wczesnej fazie produkcji w bydgoskiej fabryce.
Do tej pory PESA Bydgoszcz dostarczyła Tramwajom Śląskim 70 tramwajów TWIST, które przejechały już ponad 30 mln kilometrów z pasażerami.